A csigalépcső egy olyan lépcső, ahol a lépcsőfokok általában azonos méretűek, és egy központi oszlop körül azonos szöggel elfordulva teszik lehetővé a lépcsőn haladást.
Csigalépcsőt négy fontos jó tulajdonsága miatt alkalmazzák.
1. saját maga fölé kanyarodva szinte bármilyen magasság elérhető viszonylag kicsi alaprajzi területen.
2. a csigalépcső stabilitását egy központi oszlop és annak rögzítése teszi lehetővé,
3. az egyforma lépcsőfokok miatt könnyen sorozatgyártható (amíg nincs szükség korlátra),
4. a spirál korlát tetszetős térbeli forma, könnyedén válik bármilyen tér központi látványosságává.
Ugyanakkor sajnos a negatívumokkal is számolni kell:
1. a lépcsőfok elkeskenyedő része nem biztonságos. A központi oszlop nem alkalmas kapaszkodásra. Főleg gyerekek számára jelent ez fokozott balesetveszélyt.
2. bár a hajlított spirál korlát nagyon tetszetős, általában drágán kivitelezhető.
A csigalépcsők tervezésénél a legtöbbször elkövetett hiba, hogy a lépcső számára kialakítanak egy kilépő pihenőt. Ami először is teljesen felesleges; másodszor ellehetetleníti a lépcső további tervezési szabadságát; harmadszor túl vastag, így egy sokkal meredekebb lépcső készülhet a korlátozott átjárómagasság miatt.
Ha szabadon hagyják a teljes nyílást, úgy a kilépő pihenőt mi készítjük el akár 40mm vékony anyagból, ami alatt sokkal jobb lesz az átjáró magasság, vagy ennyivel kényelmesebbé tehetjük a lépcsőt.
A csigalépcsőknél is fontos lehet, hogy (felfelé haladva) jobbra, vagy balra kanyarodunk. Amennyiben van lehetőségünk erről dönteni – politikai pártállástól függetlenül –, válasszuk a jobbra fordulós lépcsőt. Erről részletesen ITT olvashat.
Alább bemutatok pár általam tervezett csigalépcsőt.
Többször előfordult már, hogy a csigalépcső a külső oldalon követte a falat, és nem íves fokokat készítettünk.
Ebben az esetben is jól látható, hogy az érkező szinten teljesen nyitva hagytuk a 170 cm-es oldalt. A 18 -as kilépő pihenő már egy szintben van az érkező szint talajburkolatával, a 17. fokról már csak egy lépcsőfoknyi a magasságkülönbség így oda nem kellett a korlát. Mivel pedig a pihenő vastagsága csak 40 mm, a 7. fok és a 18. pihenő között 207 cm átjárómagasság maradt. Ami bár nem szabványos, de kényelmesen használható.
A bemutatott csigalépcsőknél látható, hogy sok lehetőség létezik „kihozni a maximumot”. Mégsem ajánlom, főleg a balesetveszélyessége miatt.
A már fent említett veszélyes részét a csigalépcsőnek szeretem „kihagyni”.
Például ebben a projektben is így történt: E2784
Ha a központi oszlop és a lépcsőfokok túlságosan elkeskenyülő része helyett orsóteret alakítunk ki, akkor már körlépcsőről beszélhetünk.
A látványos különbség mellett a két lépcső statikája is merőben eltér. Míg a csigalépcsőnél a központi oszlop a fő teherviselő, addig a körlépcsőnél a külső tartónak van nagy szerepe a teherviselésben.
Hamarosan a körlépcsőkről is írok egy cikket.