Függesztett mahagóni kör lépcső

Egy igazán különleges lépcső tervezésével bízott meg a nagy múltú, budapesti (ma már Maglódon működő) Ábrahám Műhely.
A lépcső egyik különlegessége abban áll, hogy az alsó szintre nem támaszkodhat, sőt hozzá sem érhet. Ezt statikailag csak egy acél szerkezetű lépcsővel tudta elképzelni a tervező. Ennek „furnérozása” lett volna az eredeti feladat. Ezért is keresték fel a furnérozásban verhetetlen Ábrahám műhelyt.
Faiparos szemmel ez a rémálom kategória. Igen, van az a eset amikor az acél terhelhetőségét kell kihasználnuk, de itt nem erről van szó.
Pontos statikai számításokkal sikerült meggyőznünk a megrendelőt, hogy a fa tartószerkezet is kellően stabil lesz. SŐT! A fa tartószerkezet nem fog úgy rezonálni, mint általában a fém lemezek, szelvények, mint például egy másik esetben.  
A számítások szerint a lépcső teljes terhelésekor a vízszintes deformáció kevesebb mint három tized milliméter lesz.
Az eredetileg tervezett központi tartóoszlop szerepét is átveheti egy spirál palást, csakúgy, mint a külső oldalon. Egy hasonló lépcsőmnél is sikerült ezt a változtatást elérnem.
A lépcső másik különlegessége a hangszigetelése. Mivel a lépcső a hálószobába vezet, így a lépcsőn járás hangját a környezettől el kellett szigetelni.
Szerencsére az akusztikus dűbelek teherbírása korlátozott, ezért egy különleges megoldást kellett kitalálni. A lépcső valójában nincs is stabilan rögzítve. Csak saját súlyánál fogva függ a födémen. 
Statikus: Ing. Kálnay Tibor
A palásthoz(1) rögzített acél elemek (2) gumi alátéteken (3) keresztül terhelik a födémet (4).  Így a lépcsőn járás zaját, dübörgését teljesen el tudtuk szigetelni a födémtől.
A modellben 3D-ben is látható ez a különleges módszer. 

Személy szerint jobban tetszett volna egy tölgy, vagy akár egy különlegesebb mintázatú furnér, mint a mahagóni, de a megrendelőt ebben az esetben a belsőépítész győzte meg.

A precíz kivitelezés az Ábrahám műhely munkáját dicséri. További képeket a gyártásról és a beszerelésről IDE KATTINTVA láthat.