Plochu, ktorá prerušuje rad schodov a je vhodná na vykonanie 1-2 horizontálnych krokov, nazývame podestou.
Podestové schody zaberajú väčšiu pôdorysnú plochu pri rovnakých parametroch.
Alebo – inými slovami – schody s podestou budú na danom mieste oveľa strmšie.
Podstupnica je o viac ako 2 centimetre nižší a stupnica je o 4 cm hlbšia. Na rovnakej pôdorysnej ploche dostaneme oveľa bezpečnejšie a pohodlnejšie schodisko, ak si necháme zhotoviť geometricky dobre navrhnuté „rozvinuté“ schody.
Napriek tomu sa v tomto článku musíme venovať dôležitosti podest. Ako vidíme na vyššie uvedenom pláne, pri rozvinutých schodiskách bez stredového otvoru – aj napriek najväčšiemu úsiliu – nevyhnutne vznikne niekoľko problematických stupňov. V takýchto prípadoch môže byť podesta veľmi užitočná. (Samozrejme, v tomto prípade bude schodisko zaberať viac miesta.)
Podesta má naozaj dôležitú funkciu, keď schodiskom prekonávame väčšie výšky. Podľa ČSN 73 4130 „§31. Počet výšek schodišťových stupňů v jednom schodišťovém rameni smí byt nejvýše 16, u pomocných schodišť, schodišť v rodinných domcích a schodišť uvnitř bytů 18.
Při větším počtu výšek schodišťových stupňů se schodišťovć rameno rozdělí podestou (podestami) na dvě nebo více ramen. „
Zákon nevysvetľuje, ale podesty musíme zaradiť najmenej po každých 16 alebo 18 stupňoch kvôli riziku úrazu. Schodisko je nebezpečná prevádzka. Bohužiaľ, nehody sa vyskytujú a konečný výsledok závisí veľkou mierou od toho, koľko stupňov spadá zranená osoba.
Na fotografii Raymonda Ostertaga vidíme schodiskovú pyramídu postavenú na počesť boha opereného hada. Vieme, že dlhý a bolestivý pád bol zámer staviteľov. Cítiť nebezpečenstvo schodiska vedúceho do výšky 30 metrov.
Možno ste si ešte nevšimli, ale z tohto dôvodu sú podesty zaradené aj do schodísk pred klasicistickými budovami:
Vidíme, že podesta je užitočná, ale často sťažuje navrhovanie. Podesta prerušuje stúpanie, a tým aj líniu zábradlia. Najmä, ak sa to stane na špirálovom schodisku. Takéto zábradlie môže byť vážnou estetickou chybou schodiska. (fotky: newstarbuilding.com és stipfold.ge)
Podobný problém som riešil aj pri projekte E3020.Celý 3D návrh si môžete pozrieť TU. Je vidieť, že vnútorná špirála plynulo pokračuje bez zlomu na podeste, aj napriek tomu, že schodiská majú úplne odlišné parametre stúpania. Dosiahol som to tým, že stupne spodného schodiska sa pripájajú do špirály pod rôznymi uhlami.
Pri rovných schodoch zvyčajne nie je podesta až taká rušivá.
Na tomto schodisku máme na podeste presne dva kroky:
Na tejto schéme dobre vidíme, ako sa vypočítava dĺžka podesty. Podesta je tvorená z plnohodnotných schodiskových stupňov, ktorého hĺbku zväčšíme o jeden až dva kroky. Takto vieme dodŕžať rytmus schôdze.
Pri iných schodiskách, ak je potrebné dostať sa na veľkú výšku – čo je možné vykonať s viac ako 18 stupňami -, je možné vytvoriť aj dolnú podestu. Týmto spôsobom môžeme znížiť počet stupňov v jednom schodiskovom ramene o dva alebo tri stupne. Zvyšok schodov potom môže byť vykonaný bez „zlomu”.
Situácia je trochu komplikovanejšia, keď je schodisko zakrivené.
Na prvý pohľad možno ani nevidieť, kde sa nachádza tá podesta:
Ale ak si trochu otočíme plán, môžeme vidieť, kde je podest a aký je trik.
Po podeste pokračuje madlo a zábradlie rovnakom sklone. Je pravda, že jeho výška sa výrazne zvyšuje, čo môže spôsobiť nepríjemnosti pri jeho používaní, ale z bezpečnostného hľadiska je zvýšená zábradlie pri vyšších stupňov veľmi užitočná.
Rovnaká technika sa osvedčila aj pri odlišnom type schodiska. Z diaľky je podesta takmer neviditeľná. Špirála je nepretržitá bez „zlomu”.
Najťažšou úlohou bola dvojité špirálové schodisko vedúca do výšky 12 metrov. Aj tu sme museli, podľa predpisu, po 16 stupňoch schodisko prerušiť podestou. Avšak s prelomením špirály by základný koncept stratil zmysel.
Zlomy madiel naznačujú miesta podiest. Podesty sú potom zakryté spiralovou schodnicou.
Na tomto schodisku sa nachádza plnohodnotná podesta na každých 13 stupňoch, čo ďalej zvyšuje bezpečnosť.
Aj tu je možné zlomom madiel rozpoznať medzipodestu, avšak samotný výrazný špirálový oceľový nosník má plynulé stúpanie bez prerušenia.
Ešte jeden odkaz na rôzne vizualizácie projektu E2490, kde sme taktiež museli „skryť” výstupnú medzipodestu.